Nissan Leaf będzie walczył o nagrodę Car of the Year 2011 22 listopada, 2010

Nissan Leaf zakwalifikował się do finałowej siódemki konkursu o nagrodę Car of the Year 2011. Czy ten w 100% elektryczny pojazd pokona groźnych konkurentów?

Leaf jest pierwszym w 100% elektrycznym zeroemisyjnym pojazdem produkowanym przez firmę Nissan. Spółka, wspólnie ze swoim partnerem w sojuszu (Renault), chce zostać globalnym liderem w dziedzinie mobilności z zerową emisją.

Do dziś sojusz Renault-Nissan zawarł już 80 umów partnerskich dotyczących mobilności z zerową emisją z władzami państwowymi i samorządowymi oraz firmami na całym świecie. Na model Leaf zebrano już ponad 26 000 zamówień w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii. Sprzedaż w wybranych krajach Europy rusza pod koniec bieżącego roku.

Nissan Leaf został zaprojektowany jako rodzinny hatchback klasy C, niczym nie ustępujący konkurentom pod względem przestronności wnętrza. Producent reklamuje swój produkt jako pierwszy na świecie produkowany masowo i oferowany w przystępnej cenie samochód o zerowej emisji spalin.

Nissan Leaf w skrócie:
– silnik elektryczny o mocy 80 kW jako źródło napędu
– ładowanie do 80% pojemności w niespełna 30 minut (szybkie ładowanie)
– zasięg umożliwiający eksploatację w realnych warunkach: 160 km (100 mil – według normy US-LA 4 Mode)
– prędkość maksymalna ponad 140 km/h
– konstrukcja oparta na zupełnie nowej specjalnej platformie pojazdu elektrycznego

Produkcja Nissana Leaf rozpoczęła się kilka tygodni temu w Oppama (Japonia). Od 2012 roku samochód będzie produkowany także w Smyrna (Tennessee, USA), a w 2013 ruszy produkcja w zakładach w Sunderland, początkowo w liczbie około 50 000 rocznie. Model Leaf niedawno zdobył wyróżnienie Zielona Kierownica 2010 w konkursie zorganizowanym przez redakcję magazynu Auto Świat. Model Nissana za stosowanie ekologicznych rozwiązań technologicznych wygrał wśród 19 nominowanych do tej nagrody projektów.

Źródło: Samar

Komentarze zablokowane.